Mieszkanie za remont potrzebne
Na ostrowskim rynku mieszkaniowym pojawił się nowy program, którego ideą jest dochodzenie do najmu lokalu poprzez remont wykonany na własny koszt. Podobne programy realizowane są także w wielu miastach i cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W sierpniu br. rozstrzygnięta została I edycja ostrowskiego Programu „Mieszkanie za remont”, którego organizatorem jest Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „MZGM” Sp. z o.o.
Program „Mieszkanie za remont” wystartował, z czego osobiście jestem bardzo dumny – mówi Andrzej Mazurek Prezes MZGM. Już pierwsza edycja pokazała, że wypełnia on poważną lukę w obszarze potrzeb mieszkaniowych ostrowian. Adresaci programu to osoby, których zarobki są za wysokie, aby ubiegać się o mieszkanie z miejskiej listy i zbyt niskie, aby posiadać zdolność kredytową na kupno mieszkania. Tym bardziej zakwalifikowanie się do naszego programu budzi dużą radość u przyszłych najemców, o czym mogliśmy się przekonać przy rozstrzygnięciu pierwszej edycji.
W edycji lipcowej wpłynęło do Spółki 5 wniosków, z czego 2 zostały rozpatrzone pozytywnie, 2 zostały odrzucone ze względu na braki formalne, a jeden nie zakwalifikował się z powodu niespełniania wymaganych kryteriów udziału.
Wypełniając wniosek trzeba pamiętać, że musi być wypełniony kompletnie, zawierać wszystkie wymagane informacje oraz załączniki. Punkt A, C i D wypełnia wnioskodawca, punkt B zarządca budynku lub osoba od której wnioskodawca wynajmuje lub użytkuje lokal mieszkalny. W punkcie A należy wpisać: • dane kontaktowe, • maksymalnie 3 lokale o przydział których wnioskodawca zabiega (kolejność wpisania ma znaczenie przy rozpatrywaniu wniosku), • osoby, które będą zamieszkiwały z wnioskodawcą w ww. lokalu.
Punkt C stanowi deklarację o dochodach gospodarstwa domowego z 3 miesięcy poprzedzających termin złożenia wniosku, z wyliczeniem wysokości średniego miesięcznego dochodu netto na jednego członka gospodarstwa domowego.
W części D znajdują się wymagane oświadczenia i klauzula informacyjna dotycząca przepisów RODO, które muszą być opatrzone podpisem wnioskodawcy, a w przypadku klauzuli przez wszystkich członków gospodarstwa domowego.
Prawidłowo wypełniony wniosek dodatkowo musi zawierać 2 załączniki: zaświadczenie o zameldowaniu oraz zaświadczenie o średnich dochodach netto z 3 ostatnich miesięcy, dotyczący wszystkich osób prowadzących wspólne gospodarstwo domowe i zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania w lokalu.
W sierpniu i wrześniu br. Spółka ogłosi kolejne edycje Programu, dając tym samym szansę następnym osobom na najem lokalu w zamian za wykonanie remontu. I edycja programu zweryfikowała możliwości i potrzeby mieszkaniowe ostrowian. W związku z powyższym zostały wprowadzone zmiany w kryteriach dochodowych przypadających na jedną osobę w gospodarstwach wieloosobowych. Drugą istotną zmianą jest sposób i termin składania wniosków. Termin składania wniosków poprzedza wyznaczony okres, w którym odbywać się będą oględziny lokali. O zakwalifikowaniu się do Programu decydować będzie kolejność złożonych poprawnie wraz z kompletem załączników wniosków w wyznaczonym terminie.
Lokale udostępnia się zakwalifikowanym osobom na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, w trakcie których czynsz nie jest naliczany. W okresie wykonywania robót remontowo-budowlanych osoba zakwalifikowana zobowiązana jest do pokrywania kosztów związanych z dostawą energii elektrycznej, paliwa gazowego, ciepła i wody użytkowej wraz z odprowadzaniem nieczystości ciekłych i stałych. Umowa o udostępnienie lokalu w celu wykonania remontu nie jest umową najmu lokalu w rozumieniu ustawy o ochronie praw lokatorów, a także nie jest umową najmu w rozumieniu art. 680 i następne kodeksu cywilnego, a przyszły najemca do czasu wykonania remontu nie jest uprawniony do zamieszkiwania w lokalu. Ww. umowa określa zasady wykonania prac remontowych lokali oddanych w ramach Programu „Mieszkanie za remont”.
Wniosek o przystąpienie do programu mogą składać osoby, które spełniają łącznie poniższe warunki:
1) mieszkają i są zameldowane w Gminie Miasto Ostrów Wielkopolski (przynajmniej jedna z osób prowadzących wspólnie gospodarstwo domowe i zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania w lokalu),
2) nie posiadają prawa własności do innej nieruchomości,
3) zadeklarują wykonanie niezbędnych prac remontowych na swój koszt i ryzyko, bez prawa zwrotu lub rozliczenia poniesionych nakładów,
4) spełniają kryteria dochodowe wskazane we wniosku,
5) nie posiadają zaległości finansowych wobec wynajmującego z tytułu najmu lokalu lub bezumownego zajmowania lokalu na dzień składania wniosku.
Umowę najmu lokalu mieszkalnego, po zakończonym remoncie, zawiera się na czas nieoznaczony, a stawka czynszu za najem lokalu równa będzie stawce bazowej czynszu dla zasobów komunalnych.
Szczegółowe informacje na temat Programu dostępne są na stronie www.mzgm.pl w zakładce „Mieszkanie za remont” oraz w aktualnościach.